26_11_2013_seksualność

Warsztaty prowadzone przez trenerów z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej

We wrześniu rozpoczęliśmy cykl warsztatów na temat wychowania seksualnego oraz problematyki dyskryminacji, stereotypów. Poprzedziły je dyskusje prowadzone na lekcjach języka polskiego, a dotyczące właśnie uprzedzeń.  W efekcie tych burzliwych rozmów nasza polonistka, pani Katarzyna Sochaj, zaproponowała nam wzbogacenie wiedzy poprzez udział w wykładach, odbywających się w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Na wykłady udaliśmy się wraz z panią Katarzyną Sochaj i  panią Anną Kamyszek.

Następnie trenerzy z WSPS przeprowadzili u nas w szkole warsztaty na temat seksualności i problematyki LBGTQ. Po ustaleniu zasad naszego spotkania zaczęliśmy się zapoznawać z prowadzącym – panem Bartoszem, a następnie przeszliśmy do właściwych zajęć. Odpowiadaliśmy na kilka trudnych pytań, które jednak mogły okazać się dla nas przydatne w przyszłym życiu. Chociażby na temat higieny intymnej czy orientacji  seksualnych. Pan Bartek opowiadał nam szczegółowo o każdym zagadnieniu, jakie poruszaliśmy, odpowiadał wyczerpująco, traktując pewne fakty z przymrużeniem oka, aby rozluźnić niekiedy nasze skrępowanie. Poznaliśmy kilka szokujących faktów, takich jak to, że trzynastolatek w Brazylii został ojcem lub o znaczeniu słowa gej. Okazało się, że znaczy to szczęśliwy, ale czy tak naprawdę jest?

Podczas spotkania przekonaliśmy się, że w naszej szkole jest bardzo tolerancyjna młodzież. Każdy kulturalnie wyrażał swoje zdanie i z niczego się nie śmiał. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni treścią warsztatu, próbowali wyciągnąć z niego jak najwięcej. Chcieliśmy nawet aby przedłużyć czas jego trwania. Niestety, okazało się to niemożliwe

Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty, jeśli będzie do takich okazja, aby kolejny raz poruszyć temat seksualności, który po tych zajęciach nie jest już tak wstydliwy i tajemniczy. Miejmy nadzieję, że dzięki temu będzie dla nas coraz mniejszym tabu. Podobnie jak problem stereotypów i uprzedzeń.

Nina Jarentowska, III liceum

422_1 Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram417