01_11_2016_wroclaw

III liceum we Wrocławiu

Od 18. do 21.10 uczniowie klasy trzeciej liceum oraz ich wychowawczyni, pani Katarzyna Sochaj, przebywali na wycieczce we Wrocławiu. W tym czasie w mieście odbywały się liczne imprezy kulturalne, organizowane przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Olimpiada Teatralna „Świat – miejscem prawdy”, w których uczestnicy wycieczki brali udział.

Po przyjeździe do Wrocławia, 18.10, zwiedzili Stare Miasto oraz Fontannę Multimedialną, znajdującą się w pobliżu Hali Stulecia. Kolejnego dnia oglądali Panoramę Racławicką, wystawy prac starych mistrzów i młodych malarzy w Muzeum Narodowym, w tym bardzo ciekawą instalację multimedialną, spacerowali po Ostrowie Tumskim, a wieczorem wzięli udział w spektaklu „Maskarada. Wspomnienia przyszłości”, granym przez zespół Teatru Aleksandryjskiego, najstarszego, zawodowego teatru rosyjskiego. Wystawiane w Operze Wrocławskiej przedstawienie (w języku rosyjskim, z polskimi napisami), oparte na romantycznej sztuce Lermontowa i spektaklu Wsiewołoda Meyerholda z 1917 roku, wywarło na wszystkich bardzo duże wrażenie, przede wszystkim z powodu profesjonalnej gry aktorskiej i wyrafinowanej scenografii. Nie był to jednak koniec wrażeń artystycznych, ponieważ po spektaklu młodzież obejrzała jeszcze instalację uliczną „Pomnik Anonimowego Przechodnia”, wzorowaną na dziele Jerzego Kaliny „Przejście”. Pośród nocnej atmosfery miasta licealiści dyskutowali o znaczeniu dzieła, z którym mogli obcować bezpośrednio, wtapiając się wraz z nim w przestrzeń ulicy Świdnickiej.

W czwartek uczniowie zwiedzili Halę Stulecia; odnowioną, całą w sterylnej bieli, Galerię Czterech Kopuł z bogatymi zbiorami malarstwa współczesnego (Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Stanisław Fijałkowski, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow), zjawiskowo jesienny Ogród Japoński oraz wyspy Wrocławia. Po obiedzie młodzież wspięła się na 90-metrową wieżę Bazyliki Mniejszej, skąd podziwiała panoramę Wrocławia. A wieczór licealiści znów spędzili w teatrze, tym razem na komedii „3 x łóżko”, wystawianej przez Teatr Komedia, mieszczący się w zabytkowym budynku przy ulicy Świdnickiej.

Powrót do Sopotu wygodnym pociągiem „Pendolino” młodzież spędziła na zajęciach integracyjnych, m.in. grze w karty oraz dydaktycznych: rozmowy o „Ferdydurke”, oraz na czytaniu własnych lektur, kupionych we Wrocławiu, np. „Beksińscy. Portret podwójny” czy „Wielki Gatsby”.

Powrót

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram417