30_11_2014_grant

Grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla uczniów SAT oraz SWPS w Sopocie

„Dynamika emocji w procesie twórczym” to tytuł projektu, który został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. W projekcie weźmie udział dwoje naszych uczniów: Sława Joanna Seklecka oraz Konrad Atanaziewicz.

Projekt będzie realizowany we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie. Kierownikiem i opiekunem naukowym inicjatywy jest mgr Małgorzata Osowiecka, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS oraz wykładowca w sopockim wydziale SWPS.

Uniwersytet Młodych Wynalazców to program, który ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami. Jego zadaniem jest wspieranie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w rozwoju ich aktywności naukowej oraz pobudzanie innowacyjności oraz kreatywności. W ramach programu uczniowie i ich nauczyciele mogą m.in. prowadzić projekty naukowe, korzystać z bibliotek uniwersyteckich oraz laboratoriów. Pod okiem opiekuna naukowego młodzież przeprowadzi eksperymenty i przygotuje publikacje naukowe.

W programie Uniwersytet Młodych Wynalazców komisja konkursowa wyłoniła 40 projektów. Każdy z projektów skorzysta z maksymalnie 50 tys. zł dofinansowania na realizację zgłoszonych przedsięwzięć badawczych. Program potrwa do listopada 2015 r.

Razem z grupą uzdolnionych uczniów postaramy się odpowiedzieć na pytania: co dzieje się z człowiekiem, gdy przeżywa sztukę? Czy piosenki i wiersze potrafią rozwinąć kreatywność odbiorcy? W projekcie badawczym pn. „Dynamika emocji w procesie twórczym” sprawdzimy, czy dynamika doświadczanych emocji w kontakcie ze sztuką (muzyką, poezją) wspomaga dywergencyjne myślenie twórcze.

Najważniejszym celem projektu jest rozwój pasji młodzieży, która pozna kulisy pracy naukowej – od momentu planowania badań, poprzez ich realizację, do prezentacji wyników. Młodzież weźmie udział w wykładach akademickich z psychologii oraz badaniach naukowych pracowników naukowych SWPS Sopot, pozna narzędzia służące do pomiarów psychologicznych, doświadczy pracy samodzielnej i w grupie, wesprze prowadzenie badań.

Dodatkowym atutem projektu będą publikacje popularnonaukowe pisane przez uczniów na łamach znanego serwisu internetowego Badania.net. Zainteresowani uczniowie zostaną zaproszeni w roli redaktorów do dalszej współpracy przy współtworzeniu portalu. Włączenie zdolnej młodzieży małych placówek do życia naukowego, to ukierunkowanie ich rozwoju i konkretne wsparcie, jakiego potrzebują.

Zaproponowany temat projektu ma charakter uniwersalny. Kwestia ludzkiej kreatywności jest interesująca niemal dla każdego młodego człowieka, od którego coraz częściej wymaga się myślenia twórczego, łamania schematów, przecierania szlaków i samodzielnego rozwiązywania problemów w sposób innowacyjny. Wytypowani uczniowie w chwili obecnej są w pierwszej lub drugiej klasie liceum. Ukierunkowanie ich rozwoju na tak ważnym etapie edukacji, jakim jest przygotowywanie się do matury i wybór drogi życiowej, może być niezbędnym elementem sukcesu naukowego, zawodowego, jak i osobistego. Wydział Zamiejscowy SWPS w Sopocie dysponuje wszelkimi niezbędnymi zasobami ludzkimi oraz sprzętowymi, które potrzebne są do wprowadzenia młodzieży w świat „prawdziwej” nauki. – komentuje mgr Małgorzata Osowiecka.

 

O opiekunie naukowym:

Małgorzata Osowiecka – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS, wykładowca na sopockim Wydziale SWPS. Zrealizowała wiele projektów badawczych, głównie z tematyki psychologii twórczości. Jej praca doktorska dotyczy wpływu kontaktu z metaforą literacką na twórcze myślenie dywergencyjne. Ma doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą – jako trener twórczości, jako sędzia największego na świecie konkursu twórczości „Odyseja Umysłu”, jako współorganizator konkursu kreatywności dla pomorskiej młodzieży. Współpracuje z tygodnikiem Polityka, Gazetą Wyborczą, magazynem Focus Coaching, a także pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu Badania.net.

http://www.swps.pl/sopot/sopot-sekcja-nauka-i-rozwoj/sopot-nauka-i-rozwoj-nagrody-wyroznienia-sukcesy/12200-sukces-malgorzaty-osowieckiej-w-konkursie-mnisw

Logo UMW SWPS_sopot_logotyp Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram417