30_11_2014_grant
Grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla uczniów SAT oraz SWPS w Sopocie
„Dynamika emocji w procesie twórczym” to tytuł projektu, który został wyróżniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. W projekcie weźmie udział dwoje naszych uczniów: Sława Joanna Seklecka oraz Konrad Atanaziewicz.
Projekt będzie realizowany we współpracy ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Sopocie. Kierownikiem i opiekunem naukowym inicjatywy jest mgr Małgorzata Osowiecka, doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS oraz wykładowca w sopockim wydziale SWPS.
Uniwersytet Młodych Wynalazców to program, który ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami. Jego zadaniem jest wspieranie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w rozwoju ich aktywności naukowej oraz pobudzanie innowacyjności oraz kreatywności. W ramach programu uczniowie i ich nauczyciele mogą m.in. prowadzić projekty naukowe, korzystać z bibliotek uniwersyteckich oraz laboratoriów. Pod okiem opiekuna naukowego młodzież przeprowadzi eksperymenty i przygotuje publikacje naukowe.
W programie Uniwersytet Młodych Wynalazców komisja konkursowa wyłoniła 40 projektów. Każdy z projektów skorzysta z maksymalnie 50 tys. zł dofinansowania na realizację zgłoszonych przedsięwzięć badawczych. Program potrwa do listopada 2015 r.
Razem z grupą uzdolnionych uczniów postaramy się odpowiedzieć na pytania: co dzieje się z człowiekiem, gdy przeżywa sztukę? Czy piosenki i wiersze potrafią rozwinąć kreatywność odbiorcy? W projekcie badawczym pn. „Dynamika emocji w procesie twórczym” sprawdzimy, czy dynamika doświadczanych emocji w kontakcie ze sztuką (muzyką, poezją) wspomaga dywergencyjne myślenie twórcze.
Najważniejszym celem projektu jest rozwój pasji młodzieży, która pozna kulisy pracy naukowej – od momentu planowania badań, poprzez ich realizację, do prezentacji wyników. Młodzież weźmie udział w wykładach akademickich z psychologii oraz badaniach naukowych pracowników naukowych SWPS Sopot, pozna narzędzia służące do pomiarów psychologicznych, doświadczy pracy samodzielnej i w grupie, wesprze prowadzenie badań.
Dodatkowym atutem projektu będą publikacje popularnonaukowe pisane przez uczniów na łamach znanego serwisu internetowego Badania.net. Zainteresowani uczniowie zostaną zaproszeni w roli redaktorów do dalszej współpracy przy współtworzeniu portalu. Włączenie zdolnej młodzieży małych placówek do życia naukowego, to ukierunkowanie ich rozwoju i konkretne wsparcie, jakiego potrzebują.
– Zaproponowany temat projektu ma charakter uniwersalny. Kwestia ludzkiej kreatywności jest interesująca niemal dla każdego młodego człowieka, od którego coraz częściej wymaga się myślenia twórczego, łamania schematów, przecierania szlaków i samodzielnego rozwiązywania problemów w sposób innowacyjny. Wytypowani uczniowie w chwili obecnej są w pierwszej lub drugiej klasie liceum. Ukierunkowanie ich rozwoju na tak ważnym etapie edukacji, jakim jest przygotowywanie się do matury i wybór drogi życiowej, może być niezbędnym elementem sukcesu naukowego, zawodowego, jak i osobistego. Wydział Zamiejscowy SWPS w Sopocie dysponuje wszelkimi niezbędnymi zasobami ludzkimi oraz sprzętowymi, które potrzebne są do wprowadzenia młodzieży w świat „prawdziwej” nauki. – komentuje mgr Małgorzata Osowiecka.
O opiekunie naukowym:
Małgorzata Osowiecka – doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich w SWPS, wykładowca na sopockim Wydziale SWPS. Zrealizowała wiele projektów badawczych, głównie z tematyki psychologii twórczości. Jej praca doktorska dotyczy wpływu kontaktu z metaforą literacką na twórcze myślenie dywergencyjne. Ma doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą – jako trener twórczości, jako sędzia największego na świecie konkursu twórczości „Odyseja Umysłu”, jako współorganizator konkursu kreatywności dla pomorskiej młodzieży. Współpracuje z tygodnikiem Polityka, Gazetą Wyborczą, magazynem Focus Coaching, a także pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego serwisu Badania.net.