Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji
W klasie I liceum: W piątek, 10 października, obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Na lekcji języka polskiego pani Katarzyna Sochaj, nasza polonistka, opowiedziała nam, co to w ogóle jest dysleksja. Dowiedzieliśmy się, że osoby z dysleksją mogą mieć problemy w pisaniu lub w zrozumieniu pewnych pojęć. Potrzebują też czasem więcej czasu na zastanowienie się i udzielenie odpowiedzi na niektóre pytania. Oczywiście każda osoba ma inny stopień dysleksji. Mogliśmy także podzielić się własnymi poglądami i doświadczeniami. Rozmawialiśmy też o tym, jak ważne jest czytanie. Pod koniec lekcji każdy z nas mógł przeczytać dowolny fragment ze swojej ulubionej książki oraz trochę o niej opowiedzieć.
Sława Seklecka
W klasie II liceum: W piątek, 10 października, odbyła się lekcja języka polskiego, podczas której rozmawialiśmy o dysleksji. Na wstępie pani Katarzyna Sochaj wytłumaczyła nam, na czym polega dysleksja, czym się charakteryzuje a także, co robić, żeby poprawić swoje kompetencje czytelnicze.
Następnie koledzy opowiadali o swoich ulubionych książkach. Jako pierwszy Michał Poruba przedstawił swoją ulubioną książkę pt. ,,Nekropolia’’ Dana Abnetta – utwór z gatunku science fiction. Jego tematem jest wojna o planetę, wzajemna nienawiść, a bohaterami żołnierze i duchy. Jako drugi o swojej ulubionej książce opowiadał Michał Nowicki. Jej tytuł to ,,Gorączka w świecie poszukiwaczy skarbów” (autor: Tomek Michniewicz). Utwór należy do gatunku literatury podróżniczej, a jej bohaterami są poszukiwacze skarbów, złodzieje i oszuści, szaleni naukowcy. Jako ostatni o swojej ulubionej książce opowiadał Wojtek Bećka. To ,,Przygody dobrego wojaka Szwejka” autorstwa Jaroslava Haška, utwór o ciekawej, barwnej akcji, z dużą dawką humoru.
Adrian Kowalski
W klasie III liceum: rozmowy o dysleksji, a potem czytanie literatury współczesnej.