25_05_2015_wycieczka_do_faktorii

Wycieczka do Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim

12 Maja w Sopockiej Akademii Tenisowej odbyło się wyjście poza teren szkoły dla klas I i II liceum do Pruszcza Gdańskiego, w celu poznania historii Faktorii Bursztynu z pierwszych wieków n.e. Już o 9 byliśmy zwarci i gotowi – w przyzwoitej grupie i pod przewodnictwem nauczycieli ruszyliśmy w nieznane. W godzinę później byliśmy na miejscu. Dworzec był pusty, tak samo jak całe miasto, przez które szliśmy.

Pan Marcin pokazał nam elektrownię wodną Pruszcz I, powstałą w 1921 na rozwidleniu rzeki Raduni: na Nową (wybudowaną przez Krzyżaków) i Starą Radunię. Po wojnie uruchomiono ją w 1946 r. Dowiedziawszy się, że rzeka ta płynie 103,2 km i jest polecana dla miłośników spływów kajakowych, ruszyliśmy dalej przed siebie, ku Faktorii Handlowej, do której między I a III w. n.e. biegł szlak handlowy łączący Rzym i kraje śródziemnomorskie z Bałtykiem, zwany szlakiem bursztynowym. Znacząco handel tym złotem północy rozwinęli zamieszkujący wówczas te ziemie Celtowie. Bursztyn był cennym przedmiotem wymiany. Budził duże zainteresowanie wśród starożytnych pisarzy i uczonych oraz był powszechnie stosowany w lecznictwie, zdobnictwie i magii. Najbardziej pożądaną odmianą był bursztyn czerwony, ponieważ był rzadziej spotykany, Celtowie często wypalali złoty bursztyn, nadając mu czerwoną barwę i tym samym oszukując południowych kupców. Za złoto Bałtyku otrzymywali złote monety, które nie miały dla nich większego zastosowania, więc również  przetapiali je, tworząc z nich ozdobne wisiory, które mogli sprzedać za wyższą cenę.

Łyknąwszy historii na wykładzie, zwiedziliśmy rekonstrukcje celtyckiej osady i dowiedzieliśmy się, w jakich warunkach żyli dawni panowie tych ziem. Na zakończenie odbył się turniej łuczniczy, w którym każdy z uczniów wziął udział. Rywalizacja była tak zacięta, że zapomnieliśmy notować wyniki strzelców i nie było zgody co do jednego zwycięzcy w turnieju. Niestety. jak wszystko co dobre i nasze wyjście w końcu dobiegło końca, jadnak wspomnienia po nim pozostaną, za co wam, nauczycielom, serdecznie dziękujemy.

Relacjonował Maniek

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram417