„Kordian” w Teatrze Wybrzeże

16 lutego, w niedzielne popołudnie, uczniowie liceum SAT udali się do Teatru Wybrzeże na sztukę „Kordian”, w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl przedstawia nie jednego Kordiana, jest ich kilku- według dramaturga Radosława Paczochy ” jest Kordian- bohater, Kordian-ofiara, Kordian-zabójca”- w zależności od epoki, okoliczności historycznych i politycznych…Kordian niezależnie od czasów jest jednostką owładnietą manią posłannictwa, zachęcającą do radykalnych rozwiązań, do rozlewu krwi …W wizji scenicznej  Orzechowskiego dramat nie kończy się tak jak u Słowackiego-właściwie można pokusić się o stwierdzenie,że jest  właściwie pretekstem do rozważań- w  końcowych scenach widzimy Kordiana wcielonego w postać Eligiusza Niewiadomskiego, który prowadzi dialog ze swoją ofiarą- prezydentem Gabrielem Narutowiczem. Orzechowski dopisuje ciąg dalszy, pokazuje, że historia powtarza się, że pojawiają się ludzie z obsesją posłannictwa, z myślą zabójstwa nie dla siebie ale dla narodu, działający w pojedynkę. Takie też jest niestety oblicze współczesnego terroryzmu …

Obejrzany dziś spektakl był jak  gorzka pigułka historii, niektórym z nas trudno było ją przełknąć … Spektakl wzbudził skrajne reakcje- niektórym bardzo się podobał (grupa uczniów podziękowała aktorom owacjami na stojąco), innym nie. Na pewno nikt z nas nie wyszedł z sali teatralnej obojętny.

Dziękujemy serdecznie Pani profesor Marii Starostce za poszerzanie naszych horyzontów, za możliwość dostrzeżenia innego  spojrzenia na „niezbędnik maturzysty” i za miłe i kulturalne spędzenie niedzielnego popołudnia.

Sopocka Akademia Tenisowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram417